Da wae of true commanda


  Przebieg gry

  Share
  avatar
  Vasemir
  Admin

  Liczba postów : 175
  Join date : 18/01/2018

  Przebieg gry

  Pisanie by Vasemir on Nie Sty 21, 2018 12:47 pm

  Przebieg gry
  Po zgłoszeniu się i podesłaniu krótkiego opisu państwa otrzymacie dostęp do swojego forum, gdzie uzupełnicie kilka tematów.
  Zakładam, że będziecie startować jako mały kraik z jednym grodem i 4 hexami.

  Gra rozgrywać się będzie w turach, podczas których będziecie mogli kierować ruchem wojsk, rozwijać relacje dyplomatyczne i wydawać różnorakie polecenia poddanym, z których to poleceń najważniejsze będą edykty. Jedna tura to mniej-więcej cztery miesiące in-game (zima-przedwiośnie, wiosna-lato, lato-jesień dla ogólnego poglądu, ale bez mechanicznych modyfikatorów do ruchu wojsk czy żywności).
  Nie narzucę teraz ich czasowego limitu - zamiast "tydzień", będzie to raczej "kiedy 3/4 graczy wykona swój ruch, poczekamy jeszcze 48-72h".

  Podczas gry spore znaczenie ma element losowy - będzie obecny zarówno w bitwach, jak i przy ściąganiu podatków. Losowość oparta jest o rzuty k20 modyfikowane o statystyki królestwa czy osady. Nie będę podawał konkretnych "wzorów na powodzenie akcji", bo nie są wam niezbędne do gry, a zbytnie opieranie się na nich może być zwodnicze - możecie po prostu nie wiedzieć o części modyfikatorów (bo np. wasi pacyfistyczni sąsiedzi od długich miesięcy sabotują waszych zbrojmistrzów i zaopatrzenie armii).

  Ponieważ jeszcze nawet nie wystartowaliśmy, nie będę podawał żadnych "warunków zwycięstwa". Mam nadzieję, że gra potrwa przynajmniej kilkanaście tur i stworzy fajne wątki - paradoksalnie nie przejmujcie się tak bardzo "wygrywaniem". Wierzę, że nawet "przegrywając" z innymi będziecie mieli sporo frajdy, bo nie będą szczególnie złośliwi; działa to też w drugą stronę - jeślibyście chcieli kogoś rozgrabić i podbić, to śmiało - po prostu fajniej, jakbyście "przegranego" zwasalizowali i wcielili do swojego imperium, pozwalając mu dalej grać i zarabiać na was.


  Statystyki państwa i osad

  BP, Building Points odwzorowują zasoby kraju: surowce, narzędzia, walutę, ale też siłę roboczą, wykwalifikowanych pracowników, potencjał logistyczny i tak dalej. BP używa się do większości różnego rodzaju edyktów, ale również do utrzymania już istniejących przedsięwzięć.
  Consumption, "utrzymanie" określa jak wiele BP potrzebne jest do utrzymania kraju każdej tury. Nigdy nie spada poniżej 0, a jest zależne m.in. od obszaru zajmowanego przez kraj.
  Economy to ogólny potencjał produkcyjny i prężność handlu.
  Loyalty to oczywiście ogólna lojalność poddanych, ale też ich skłonność do współpracy ze sobą nawet pomimo zagrożeń czy katastrof naturalnych.
  Stability to ogólny dobrobyt: higiena, bezpieczeństwo, efektywność wykorzystania zasobów.
  Unrest - niepokoje w kraju, skłonność do sprzeciwu, buntu i wypowiedzenia posłuszeństwa władzy. Przy każdym wymaganym teście obniża wartości takich atrybutów jak Economy, Loyalty czy Stability. Jeśli wyniesie ponad 10, kraj zaczyna stopniowo tracić kontrolę nad swoimi ziemiami; jeśli wyniesie 20, państwo pogrąża się w anarchii.

  Sława/Niesława (Fame/Infamy) - reputacja, jaką dane państwo wypracowuje. Sława nie neguje Niesławy i odwrotnie - po prostu kraj może być znany z wysokiej kultury i bardzo zręcznego prawa (Sława), ale także z bezwzględności, intryg i okrucieństwa (Niesława). Wysokie ich wartości mają wpływ m.in. na edykty dyplomatyczne.

  Edykty

  Edykty to w gruncie rzeczy po prostu wyraźnie oznaczone polecenia, zazwyczaj publicznie znane rozkazy, wici czy propagandowe kazania. W czasie tury macie ich nieograniczoną ilość, ale niektóre mają szczególne wymagania (np. maksymalna ilość budynków zleconych do konstrukcji jest bezpośrednio określana przez rozmiar waszego państwa: więcej).
  Konkretne nazwy większości edyktów nie są szczególnie istotne - po prostu służą przedstawieniu, co mniej-więcej może tak właściwie gracz zrobić.

  Edykt Dyplomatyczny
  Wchodzicie w relacje dyplomatyczne ze społecznością NPC, chcąc poprawić ich stosunek do was obietnicami lub groźbami, uzyskać zgodę na budowę ambasady (co wymaga normalnej akcji budowy), chcąc sformalizować relacje handlowe, zawiązać sojusz militarny i tym podobne.

  Edykt Eksploracyjny
  Ślecie grupę odkrywców, poszukiwaczy przygód i kartografów, by dokładnie zbadali wybrane przez was ziemie. Z góry planujecie ich trasę, a wyniki otrzymujecie dopiero po ich powrocie.
  Czas eksploracji poszczególnych rodzajów terenu znajdziecie tutaj, a koszt takiej wyprawy wynosi 1k4 BP na miesiąc (4k4 BP na w pełni wykorzystaną turę).
  Tego typu eksploracja, w przeciwieństwie do np. zwykłego ruchu wojsk, pozwoli odkryć na hexie ewentualne specjalne jego właściwości i zaznajomić się z terenem wystarczająco, by wcielić go do twojego państwa.

  Edykt Infrastruktury
  Wydajecie rozkaz wzbogacenia jednego ze swoich hexów o system infrastruktury (kopalnie, tartaki, drogi, forty...) albo przygotowujecie teren pod zasiedlenie.
  Więcej w rozbudowie.

  Edykt Rekrutacji
  Tworzycie nowe oddziały, rozbudowujecie je, wyposażacie, naprawiacie lub rozwiązujecie.
  Możecie również zmienić o jeden stopień poziom zmilitaryzowania swojego kraju, regulując ilość potencjalnych rekrutów. Poniższa tabelka nie uwzględnia oddziałów najemników, którzy nie wliczają się do maksymalnej ilości rekrutów, ale obniżają one zadowolenie społeczeństwa. Sama tabelka określa jaki procent waszej populacji możecie zrekrutować.

  Poziom zmilitaryzowaniaPotencjalnych rekrutówElitarnych oddziałówSława/NiesławaDefenseEconomySociety
  Pacyfiści1%0%+2 Sławy-1+2+2
  Spokojni5%0%+1 Sławy-+1+1
  Zwyczajni10%1%----
  Agresywni15%3%+1 Niesławy--1-1
  Wojowniczy20%5%+2 Niesławy+1-2-2


  Edykt Rozbudowy
  Zakładacie osadę lub zlecacie konstrukcję nowych budynków w wybranym mieście. Nie krępujcie się dodawać im smaczku i np. zamiast "buduję burdel" opisać, że "zlecam konstrukcję zamtuzu dla starych ladacznic, który zostanie nazwany >Rękawem Czarodzieja<".
  Więcej w rozbudowie.

  Edykt Świąt
  Ogłaszasz obietnicę pewnej ilości dni wolnych od pracy i państwowych świąt w ciągu nadchodzącego roku.

  Świąt na rokLoyaltyConsumption
  Żadnych-4+0
  1+4+4
  6+8+8
  12+12+16
  24+16+32


  Edykt Szpiegowski
  Ślecie grupę szpiegów lub sabotażystów do swojego ulubionego sojusznika. Koszt i trudność edyktu waha się od 1k4 BP (dla zbierania publicznie dostępnych informacji) do nawet 4k4 (dla zdobywania kluczowych sekretów).

  Edykt Propagandy
  Określają zaangażowanie w przyciąganie do kraju imigrantów i "poprawę samopoczucia" mieszkańców.

  Poziom propagandyStabilityConsumption
  Żadnej-4+0
  Symboliczna+4+4
  Standardowa+8+8
  Agresywna+12+16
  Ekspansywna+16+32


  Edykt podatków
  Zmieniacie prawo podatkowe i obciążenia, jakie nakładacie na swoich poddanych, co rzecz jasna rzutuje na przychody oraz zadowolenie populacji.

  Poziom podatkówEconomyLoyalty
  Żadnych+0+4
  Lekkie+4-4
  Zwyczajne+8-8
  Wysokie+12-16
  Horrendalne+16-32
  avatar
  Vasemir
  Admin

  Liczba postów : 175
  Join date : 18/01/2018

  Re: Przebieg gry

  Pisanie by Vasemir on Pon Lut 05, 2018 1:02 pm

  Trochę nie zrozumiałem poda i spartoliłem sprawę, także muszę wprowadzić poprawkę odnośnie "drugorzędnych" statystyk (corruption, law, society itd.).
  Nieintuicyjne może być działanie "Crime" - niestety, to tylko po to, żeby nie edytować każdego jednego miejsca w każdym państwie i zasadach, zmieniając nazwę i premie budynków.

  Corruption - zepsucie, egoizm i skłonność do przekupstwa wbrew wartościom społeczeństwa. Corruption zwiększa podatność na szpiegostwo i sabotaż.
  Crime - niskie bezprawie zwiększa poczucie bezpieczeństwa poddanych, zarówno w skrajnych, kryzysowych sytuacjach, jak i przy zwykłej pomocy sąsiedzkiej. Niskie bezprawie zwiększa Loyalty w stosunku 2:1.
  Law - nieuchronność prawa, klarowność przepisów i odpowiedni podział uprawnień urzędów. Każde dwa punkty dodadzą 1 punkt Stability.
  Lore - potencjał naukowy kraju wspomagający różnego rodzaju badania i próby szczególnie nietypowych, eksperymentalnych, nowatorskich działań, wiedzę o świecie oraz obserwację komety.
  Productivity - ogólna wydajność i pracowitość. Każde dwa punkty Productivity dodadzą 1 punkt Economy.
  Society - rozwinięta kultura pozwoli znaleźć uniwersalne symbole i wartości, podłoża do interakcji z innymi rasami. Society pomoże w edyktach dyplomatycznych oraz szpiegowskich.

   Obecny czas to Sro Sty 16, 2019 5:09 am