Strategiofajnderu

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Da wae of true commanda


+5
Vaiar
Gloran
Baa
Umrzyk
Havoclivekiller
9 posters

    Wstęp - przygotowania

    Vasemir
    Vasemir
    Admin


    Liczba postów : 175
    Join date : 18/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Vasemir Pią Sty 19, 2018 2:04 am

    Gra rozgrywać się będzie na niewielkim kontynencie/dużej wyspie/wyspach. Mapa podzielona będzie na hexy. Dziesięć rodzajów hexów (od morza, przez łąki po podziemne jaskinie) może mieć dodatkowo jedną z ośmiu wariacji (od rzeki, przez wolne miasto po ruiny).
    Każdy hex będzie można ulepszać (budować tam farmy, tartaki, drogi, twierdze itp.) lub budować osiedla. Osiedla będzie się dalej rozbudowywać o dzielnice (a większość osiedli będzie posiadać tylko jedną dzielnicę), z których każda będzie posiadać 36 "działek" pod zabudowania. Rozbudowa pojedynczych osiedli będzie bardzo ważnym elementem rozgrywki, same miasta będą istotne, a w toku gry pewnie nie uda się mieć więcej niż kilka rozwiniętych, prosperujących miejscowości.
    Wraz z ilością zabudowanych działek zwiększać się będzie populacja państwa, a wraz z kolejnymi dzielnicami zwiększać się będzie trudność w zarządzaniu krajem.
    Zakładam, że limitem w ilości najętych żołnierzy będzie 10-15% ogólnej populacji.

    Samą armią się nie przejmujcie, ale poszczególne oddziały będę wyceniać ja. Będę to robił w oparciu o Pathfindera - jak nie znacie, to nie ma problemu; jak znacie, to i tak się nie przejmujcie, bo najpewniej będę to trochę modyfikował.

    Gra będzie podzielona na tury, które pewnie będziemy kończyć, gdy większość wykona swoje dostępne akcje-edykty i minie dodatkowo 48h. Zobaczymy - nie wiem, ile mi zajmie rozpatrywanie tury pojedynczego gracza.

    Wszystko w oparciu o Ultimate Campaign, którego pod żadnym pozorem nie musicie znać. Potem wszystko potrzebne graczom rozpiszę krótko na forum, ale wrzucam te parę zdań, byście mieli pojęcie, jak będzie wyglądać rozgrywka. Generalnie wygląda fajnie i pozwala na bardzo wiele, więc chcę stestowac (jak się okaże, że gra się fajnie, ale np. sam nie ogarnąłem zasad i coś siermiężnie spartoliłem, to pewnie szybko zrobimy nową grę z większą mapą i większą ilością własnych modyfikacji typu "pasywki państwowe").

    Zakładam, że można zrobić mniej-więcej co się zechce i grać, jak się zechce - od typowo wojujących barbarzyńców-kanibali, przez kastę żywiołaków-magów czy państewko żyjących pod wodą kupców i dyplomatów, po ukrywających się pod ziemią kleryków-intrygantów. Styl rozgrywki jest indwidualny, więc jak chcecie gwałcić sąsiadów maczugami albo odpicowywać kulturę wykształciuchów-darmozjadów, to możecie.

    Setting fantasy. Możecie grać praktycznie czym chcecie, ale generalnie lepiej powinny zagrać nacje skupione na jakiejś "przeciętnej" siłą populacji niż małe drużyny hiper-koksów (czyli: gigantom, undeadom, syrenom, aniołom, feyom, swarmom, ludziom, hobgoblinom mówimy "tak", tytanom, starożytnym lewiatanom, przebudzonym czarnym dziurom i spersonifikowanym nieboskłonom mówimy zdecydowane "no nie wiem"). Chodzi o to, że pomimo dużej wadze przykładanej pojedynczym osiedlom, niechętnie patrzę na małe oddziały nie przekraczające 50 istot.

    Startować będziecie niemal na pewno z jednym miastem i kilkoma sąsiadującymi z nim hexami.

    No więc możecie pomyśleć i spisać koncepty swoich nacji. Możecie mi je podesłać na PW albo poczekać na "ostateczne" wzory i reguły gry (nie wiem, kiedy dokładnie to spiszę - robota).
    Napiszcie też w dwóch zdaniach, jak wygląda "ojczyzna" - czy miasto jest nadmorskim portem na pustyni, czy elfią osadą otoczoną przez puszcze.

    Kod:
    [b]Nazwa:[/b]

    [b]Opis populacji:[/b]

    [b]Ustrój:[/b] (poniżej w spoilerze standardowa lista rodzajów rządów wraz z intuicyjnie zrozumiałymi statystykami)

    [b]Kultura:[/b]

    [b]Religia:[/b]


    Spoiler:


    Edit: Pod tym postem potwierdźcie swoją chęć do gry, jeśli jesteście zainteresowani. Gdy będę mniej-więcej wiedział czy graczy będzie trzech, czy dziesięciu, najpewniej wrzucę jakiś ogólny "temat" świata (np. przy bardzo małej ilości graczy możecie być zewnętrznymi baroniami jakiegoś większego upadającego cesarstwa). Możecie mi w międzyczasie napisać (na PW, jeśli wolicie) jednym zdaniem, że "macie chętkę zagrać plagą nieumarłych" albo "chcecie zrobić zaawansowanych technologicznie krasnoludów" - niezobowiązująco, ale miałbym ogólny pogląd na kierunek cywilizacji świata.


    Ostatnio zmieniony przez Vasemir dnia Nie Sty 21, 2018 7:53 pm, w całości zmieniany 1 raz
    Havoclivekiller
    Havoclivekiller


    Liczba postów : 19
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Havoclivekiller Pią Sty 19, 2018 1:03 pm

    Potwierdzam.
    Umrzyk
    Umrzyk


    Liczba postów : 7
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Umrzyk Pią Sty 19, 2018 3:04 pm

    Potwierdzam.
    Baa
    Baa


    Liczba postów : 35
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Baa Pią Sty 19, 2018 3:38 pm

    Potwierdzam
    avatar
    Gloran


    Liczba postów : 9
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Gloran Pią Sty 19, 2018 4:03 pm

    Potwierdzam.
    Vaiar
    Vaiar


    Liczba postów : 19
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Vaiar Pią Sty 19, 2018 5:19 pm

    Deklaruję się.
    Bambirał
    Bambirał


    Liczba postów : 1
    Join date : 19/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Bambirał Pią Sty 19, 2018 9:29 pm

    Ahoj przygodo
    Vasemir
    Vasemir
    Admin


    Liczba postów : 175
    Join date : 18/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Vasemir Pią Sty 19, 2018 9:31 pm

    Nojs.

    Będę sobie po kolei spisywał tematy ze skróconymi zasadami, ale na pewno w miarę pisania będę je jeszcze modyfikował. Możecie się z nimi zapoznawać na bieżąco, ale miejcie na uwadze, że "ostateczną" wersję na pewno ogłoszę stosownym postem.
    Żukesław
    Żukesław


    Liczba postów : 14
    Join date : 21/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Żukesław Nie Sty 21, 2018 5:35 pm

    Na pohybel nikczemniko i wrogo partii
    Cinkemir
    Cinkemir


    Liczba postów : 17
    Join date : 21/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Cinkemir Nie Sty 21, 2018 7:14 pm

    pig A niech będzie, zagram
    Vasemir
    Vasemir
    Admin


    Liczba postów : 175
    Join date : 18/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Vasemir Pon Sty 22, 2018 11:46 pm

    Zdaje się, że zasady potrzebne graczom są opisane. Prawdopodobnie czegoś brakuje, może coś jest niezrozumiale sformułowane - śmiało mi wytykajcie. Zostaje mi mapa, ale do tego potrzebuję info od was w jakich warunkach startuje wasz kraj (podwodne istoty, podziemne krasnale, górale, elfy z puszczy, szamani z trzęsawisk...), więc wysyłając mi "aplikacje" z podanego niżej wzoru dorzućcie krótkie zdanie na ten temat.

    Muszę jeszcze sporządzić wzory tematów dla subforów... no i oczywiście podać wam mechaniczne reguły stworzenia państwa*, ale macie już obraz gry i istotne informacje, więc ślijcie mi na PW opisy swoich państw. Mogą być króciutkie, naprawdę kilkuzdaniowe, ale oczywiście im mniej opisujecie wy, tym więcej ja sam będę zakładał.

    Kod:
    [b]Nazwa państwa:[/b]

    [b]Opis populacji/rasy:[/b]

    [b]Kultura:[/b]

    [b]Religia:[/b]


    * Zastanawiam się jeszcze nad dokładną ilością BP na start, ale będzie to ilość pozwalająca na stworzenie małego, ale funkcjonującego grodu na jednym z czterech hexów.
    Vasemir
    Vasemir
    Admin


    Liczba postów : 175
    Join date : 18/01/2018

    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Vasemir Sro Sty 24, 2018 12:37 pm

    Reguły tworzenia pierwszego grodu:

    Na start macie do wydania 80 BP (niewydane trafią do skarbca; nie przepadną). Dostajecie kolejne 20 BP jako entuzjazm poddanych, motywację z powodu komety i dotychczasowe oszczędności - pomogą wam przetrwać pierwsze tury (czyli łącznie otrzymujecie 100 BP z których możecie wydać 80 BP w fazie przygotowań).

    Startowe ziemie waszego państwa zostały już oczywiście poddane eksploracji i wcielone. Możecie na nich budować infrastrukturę i osady wedle kosztu podanego w wątku rozbudowy.

    Możecie konstruować budynki, infrastrukturę, zaciągać oddziały oraz wydawać większość Edyktów (za wyjątkiem eksploracyjnych, dyplomatycznych i szpiegowskich).

    Do spisu rozbudowy w fazie przygotowania czy wszelkich pytań korzystajcie śmiało z wątku "Pogadanki" w swoim dziale.

    Grę rozpoczniemy, gdy większość osób skończy swoje państwa (mam nadzieję, że w piątek i przez weekend ponerdzimy...?). Wtedy też otrzymacie trzy wskazówki na temat nieodkrytych terenów w waszej okolicy, z których jedna będzie fałszywa.

    Edir 1:
    Mogłem tego nie dookreslic: nie musicie płacić kosztu preparacji terenu pod swoje pierwsze osiedle.

    Sponsored content


    Wstęp - przygotowania Empty Re: Wstęp - przygotowania

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Pon Maj 13, 2024 9:47 pm